Unikalne pamiętniki Ślązaka z okopów I Wojny Światowej

1 lipca, 2022 2:19 pm Published by

Taki temat nosiło trzecie już w tym roku spotkanie ze świadkami czasu – zorganizowane we współpracy z Kołem DFK Zębowice w dniu 29.06.2022 r. o godz. 18.00. Spotkanie ze świadkami połączone było z prezentacją książki Alberta Adamskiego. Mieszkańca Kadłuba Wolnego, który to w lutym 1915 r. otrzymał powołanie do wojska. Przeszedł tzw. piekło frontowe. W roku 1917 został ciężko ranny w wyniku wybuchu granatu i został odesłany do Spandau pod Berlinem. W swoich dziennikach Adamski opisuje piekło wojny, które spotyka każdego dnia.

Jedynym efektem tej niekończącej się walki w okopach są ruiny, zniszczenie i śmierć! Na odcinku codzienne pada kilku ludzi, pod wzgórzem Vimy są ich zapewne setki, a na całym froncie zachodnim tysiące. To jedyni zwycięzcy tej rzeźni, szczęśliwsi zapewne od nas, ocalałych, bo skończyli już walczyć. A my? Rozwalamy sobie nawzajem głowy, bijąc się o kupę gruzów, o kilka metrów przeklętych okopów, spustoszonych i przesiąkniętych krwią. Ludzkość wpadła w obłęd”

Albert Adamski 19-20 maja 1917 r.

To tylko fragment pamiętnika, który napisał Adamski. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym niezwykłym historycznym dziennikiem. Obecni na spotkaniu pan dr Sebastian Rosenbaum oraz pan Gerard Wons w nietuzinkowy sposób opowiadali o drodze powstania tej publikacji. Ci z Państwa, którzy nie mogli być obecni na spotkaniu zachęcamy do zobaczenia prowadzonej transmisji online na profilu Facebook – Archiwum Historii Mówionej. Jednocześnie zachęcamy do nabycia publikacji dostępnej na stronie www.hausbooks.pl