Górnośląski: Powrót z kulturalnej podróży do Polski z wieloma wrażeniami

23 sierpnia, 2021 12:14 pm Published by

„Dziękujemy i żegnamy się!” – powiedziała grupa Grónoślązaków z Kassel z Landsmannschaft der Oberschlesier e.V. (LdO) w drodze powrotnej do Hesji.

27 rodaków wraz z referentem ds. kultury z biura w Ratingen przeżyło w „starym domu” wyjątkowy, a zarazem słoneczny tydzień. Dawny pruski region Górnego Śląska w dzisiejszej Polsce ma wiele do zaoferowania!

Wystarczy jedno spojrzenie na rynek w Pszczynie/Pszczynie, żeby się przekonać. Pośrodku znajduje się stara drewniana fontanna – z jednej strony niepozorna, z drugiej nie do przeoczenia. Kilka metrów dalej miasto ustawiło prysznic, który jest zabawą dla dzieci. Jeśli chcesz zafundować sobie trochę cienia w słoneczną pogodę, możesz skorzystać z jednej z ławek pod drzewami. Nad miejscem czuwają przepiękne gotyckie fasady domów ze sklepami na parterze, a od strony wschodniej swoją świetność ujawnia domek myśliwski rodziny Hochberg zu Pszczyny, zbudowany w XIX wieku.

Grupa Górnoślązaków z Kassel zaplanowała bogaty program. Oprócz Pszczyny zwiedziła przemysłowe miasto Hindenburg/Zabrze, historyczną i jednocześnie nowoczesną metropolię Oppeln/Opole oraz malownicze Beskidy na południu. Wielką radością sprawiła wycieczka statkiem po Kanale Gliwickim, a źródłem refleksji był pomnik „Tragedii Górnośląskiej” w Laband/Łabędach.

Zafundowali sobie także objazd do polskiego dziedzictwa kulturowego, czyli do Krakowa. Ciekawostką historyczną była również zachowana komora celna w Rybniku-Stodoll / Stodołach, gdzie w latach 1922-1939 przebiegała granica niemiecko-polska. Liczne jednodniowe wycieczki zostały udokumentowane wizualnie i są prezentowane w mediach Landsmannschaft, np. na www.oberschlesien.de.

Jednak grupa z Kassel przyczyniła się do zachowania i komunikacji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, spotykając się z miejscową ludnością w interesie międzynarodowego porozumienia i budując mosty w dzisiejszej Europie. W Opolu odbyło się na przykład spotkanie ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej i DFK Rybnik, aby poznać się, wymienić poglądy i porozmawiać o współpracy kulturalnej i medialnej. Ponadto każdego wieczoru w Zabrzu wszyscy byli zawsze towarzyscy, dużo rozmawiali, żartowali i śmiali się. Wykorzystano wszystkie trzy języki Górnego Śląska. Maria Hora, przewodnicząca grupy i referent ds. kultury Landsmannschaft, Christoph Martin Labaj, podsumowują, że wycieczka została nie tylko dobrze przyjęta przez wszystkich zaangażowanych i tych, którzy śledzili ją na co dzień za pośrednictwem kanałów społecznościowych, ale również spełniła mandat kulturalno-edukacyjny. Końca nie widać, bo Górnego Śląska nie da się „odhaczyć” w ciągu tygodnia. Czekamy na przyszły rok.

Christoph Martin Labaj (Doradca ds. Kultury LdO) Zdjęcia: © LdO

 

 

© written by Christoph Martin Labaj