Wywiady telewizyjne


Ks. abp prof. dr hab. Alfons Nossol

Ksiądz arcybiskup opowiada o historycznej Mszy Pojednania w Krzyżowej 12 listopada 1989 r. Wspomina wydarzenia, które sprawiły, że stała się ona początkiem budowy zaufania pomiędzy Polakami i Niemcami oraz zainicjowały nową jakość w stosunkach polsko-niemieckich.

więcej »

Melitta Sallai

Świadek historii opowiada o swojej matce, która z tęsknoty za "Heimatem" powróciła w latach 70. na Śląsk. Pragnieniem matki było, aby jej dzieci, w tym Melitta, zajęły się domem. Po upadku NRD dzieci naprawdę spełniają wolę w międzyczasie zmarłej matki.

więcej »

Richard Urban

Pan Richard Urban, były właściciel restauracji na Śląsku, opowiada o akcji zbierania podpisów, którą zainicjował Johann Kroll, a którą on sam aktywnie wspierał. Świadek wspomina pierwszą po 1945 r. mszę w języku niemieckim na Górze Św. Anny, która odbyła się dnia 4 czerwca 1989 r.

więcej »

Piotr Trojan

Pan Trojan opowiada o swojej edukacji w szkole przemysłowej, o nauce języka polskiego od polskich kolegów i na kursie językowym, jak również o swoim "awansie" na tłumacza. Pan Trojan mówi: "Czuję się Niemcem, [...] Śląsk to moja ojczyzna, jestem tylko polskim obywatelem".

więcej »

Ks. prof. dr hab. Helmut Sobeczko

Ksiądz Sobeczko wspomina przygotowania do Mszy Pojednania w Krzyżowej 12 listopada 1989 r., kiedy to odpowiadał on za przebieg liturgii. Świadek opowiada o wyborze miejsca do odprawienia pamiętnej mszy, o tym jak 20 lat temu wyglądała Krzyżowa, o przenikliwym chłodzie, który

więcej »

Alfons Schnura

Świadek historii jako 14-latek przeżył przejście frontu radzieckiego przez Górny Śląsk. Wspomina swoje doświadczenia z tego okresu.

więcej »

Anna Myszyńska

Świadek historii opowiada o swych pierwszych kontaktach z językiem polskim po II wojnie światowej, kiedy to język niemiecki został wyrugowany i wyklęty, a lektura niemieckich książek była powodem skandalu.

więcej »

Konrad Mientus

Świadek historii opowiada o swoich przeżyciach wojennych i o pobycie w amerykańskiej niewoli na terenie Francji.

więcej »

Paweł Barteczko

Pan Barteczko opowiada o granicy, która w momencie rozpoczęcia II wojny światowej staje się nagle "płonącą granicą" i sprawia, że mieszkający wzdłuż niej ludzie stają się wrogami.

więcej »