Gintera Pierończyk – „Moja historia”

16 grudnia, 2022 12:24 pm Published by

Ginter Pierończyk – emerytowany górnik, wielki miłośnik oraz rodzony załężanin, który po „restrukturyzacji górnictwa” został pisarzem. Pomysłodawca Klubu Twórców Górnośląskich – KARASOL (karasol.pl).

Ze względu na brak doświadczenia w pisaniu, w roku 2013 zgłosił się do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na kurs dla początkujących pisarzy prowadzony w ramach Klubu Twórczego Pisania Marty Fox. Jego końcowa praca ”dyplomowa” o tytule Wypasiona beemwica otrzymała wyróżnienie i została opublikowana w almanachu „Jeszcze nie płonie metafora” (2013). Prowadząca kurs Marta Fox opatrzyła jego pracę następującym komentarzem „Ginter Pierończyk też chce „ocalić od zapomnienia. Ma co ocalić i potrafi gawędzić, wiec życzę, by jego śląska saga, Załęski kasztan, została napisana i  wydrukowana. Myślę, że pan Ginter Pierończyk ma w zanadrzu wiele podobnie ciekawych opowieści. Powinien w siebie uwierzyć i pisać, bo wie, jak stopniować napięcie dramaturgiczne, jak prowadzić czytelnika ku poincie”.

Słowa te zainspirowały Pana Pierończyka do napisania Trylogii załęskiej, która składa się  Asty kasztana”(2014), Synek z  familoka(2016 ) oraz KLEOFAS w życiorys wpisany (2016 ) .” W 2016 wydany został e-book o tytule Historia Załęża cegłą pisana, w roku 2018 powstaje książka Meandry załęskiego sportu, a w roku 2020 ukazała się piąta książka Plecionka.

Poznajmy razem ciekawą historią życia Pana Gintera Pierończyk, o której opowiada w swoim dokumencie „Moja historia”.