Szkolenie "Nobliści ze Śląska”

Warszta dlaty dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć pedagogicznych z dziećmi i młodzieżą na temat Śląskich Noblistów.

Coroczne październikowe ogłoszenie listy laureatów Nagród Nobla wzbudza ogólnoświatowe emocje. Cząstka indywidualnej chwały spływa bowiem także na społeczności, z których wywodzą się wyróżnieni. Wkrótce ukarze się już trzecie wydanie publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Nobliści ze Śląska”. W tym zbiorze znajdziecie Państwo biografie jedenastu uczonych ze Śląska, którzy zostali wyróżnieni najbardziej prestiżową nagrodą epoki współczesnej, jaką jest Nagroda Nobla. Aż sześciu z nich wywodziło się z rodzin żydowskich, wszyscy byli pochodzenia niemieckiego. Z tej statystyki można odczytać pewne ogólne wnioski, które przekładają się na obraz Śląska jako multikulturalnego, wielonarodowościowego i wielowyznaniowego regionu, który wydał na świat aż jedenastu spośród tych, którzy „przyczynili się do dobra ludzkości”.

W rodzinnym regionie Noblistów przez długie lata marginalizowano ich dokonania. Nadal potrzebna jest szersza popularyzacja ich osiągnięć i zadbanie o trwałe włączenie ich postaci do historii Górnego i Dolnego Śląska. Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć pedagogicznych z dziećmi i młodzieżą na temat Śląskich Noblistów.

Prowadząca:
Ewa Fugowska,
nauczyciel bibliotekarz, doradca metodyczny w Gliwickim Ośrodku Metodycznym. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim. Ślązaczka z wyboru, znawczyni regionu.

Za udział w projekcie pobierana jest opłata w wysokości 20 zł.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa poprzez formularz oraz uiszczenie opłaty do 25 listopada br.

 

« wstecz